wtorek, 8 września 2015

Malinki na przeziębienie i nie tylko...

Niestety początek września = skoki temperatury = wirusy = żłobek = sezon przeziębień :(

Jakie domowe sposoby mogą w tym okresie pomóc?

Moja propozycja to maliny! Uwielbiam te owoce nie tylko z uwagi na wartości odżywcze ale za różnorodną barwę, aromat i smak...

W ten weekend gościły w różnych postaciach jako kisiel, kompocik i koktajl.

Może i wstyd się przyznać ale ten kisiel zrobiłam po raz pierwszy domowym sposobem sama:)
Jak to się mówi: "zawsze musi być ten pierwszy raz" i "lepiej późno niż wcale" to hasła przewodnie sobotniego podwieczorku:)

Poniżej kilka cennych informacji na temat związków obecnych w malinach i ich dobroczynnym wpływie na stan zdrowia. Miłej lektury..


Malina właściwa – Rubus idaeus L. 

to krzew rosnący dziko na terenie prawie całej Europy i części Azji. W naszym kraju roślina rosnąca pospolicie na całym obszarze. Najczęściej  spotykana w lasach liściastych i borach mieszanych. Malina kwitnie od maja do lipca a owocuje  w miesiącu lipcu i sierpniu. Spotykana jest w wielu odmianach. Owoce w zależności od gatunku można spotkać w następujących kolorach: żółty, malinowy, czerwony. 

Malina charakteryzuje się bogatym składem chemicznym pod względem zawartości związków polifenolowych w szczególności antocyjan i elagotaniny. Obecne są również kwasy fenolowe, flawonole i flawan-3-oli.

Oczywiście zmienna zawartość wyżej wymienionych związków w roślinie zależy od odmiany, warunków hodowli, warunków glebowych i klimatycznych. 

Wykazano, że pestka maliny zawiera najwięcej elagotanin. Spośród flawonoidów obecnych w krzewie wymienia się pochodne flawonolowe – kwercytynę oraz jej 3-O-glikozydy (rutozyd, glukozyd, galaktozyd,  glukuronid) natomiast związki flawonoidowe stanowi 3-O-glukuronidy kwercytyny i kemferolu. W owocach maliny obecne są również związki flawan-3-oli katechiny, epikatechiny, epigalokatechiny i procyjanidyny. Owoce, liście oraz nasiona Rubus ideaeus zawierają kwasy fenolowe w tym kwas elagowy i galusowy. Malina jest źródłem witamin pełniących rolę naturalnych antyoksydantów – witamina C i E oraz innych witamin – B1, B2, B5, B6, A, PP i kwasu foliowego. W roślinie obecne są również składniki mineralne takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, sód, selen, cynk, kobalt, chrom, miedź i mangan. Owoce wyróżnia wysoka zawartość witaminy C.
Z pozostałych związków obecnych w owocach maliny wymienia się saponiny terpenowe i fitosterole. Pestki rośliny używa się do pozyskiwania olejów które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, fosfolipidów, karotenoidów, witaminy E oraz elagotaniny.

Jakie właściwości prozdrowotne wykazują wyżej wymienione związki?  Najważniejsze działanie:
- przeciwutleniające,
- przeciwzapalne,
- przeciwdrobnoustrojowe (aktywność wykazywana dzięki obecności elagotanin)
- przeciwnowotworowe.

Wykazano również działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze) i hemostatyczne (hamujące krwawienie,) które zawdzięczane jest obecnym związkom tj. kwas elagowy czy frakcji elagotaniny. Dowiedziono korzystne działanie w kierunku leczenia cukrzycy (antocyjany wzmagają wydzielanie insuliny). Przemysł kosmetyczny wykorzystuje olej z pestek malin (skóra trądzikowa). Trwają badania nad wpływem ketonu malinowego – związku potencjalnie obniżającego wysoki poziom triacylogliceroli wątrobowych powstałych na skutek prowadzenia diety wysokotłuszczowej. Badacze uważają, że związek ten może ograniczać akumulację tkanki tłuszczowej w organizmie.

Literatura:
„Badania składu chemicznego Rubus idaeus i Rubus Occidentalis z uwzględnieniem aktywności farakologicznej” M.Majdan Gdański Uniwersytet Medyczny 2013.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz