wtorek, 22 września 2015

Orzech włoski oznaką przybywającej jesieni..

Jutro astronomiczny początek jesieni:) a na trawie pojawiają się pierwsze moje ulubione orzechy włoskie, szczególnie wersja kiedy można zjeść bez skórki, soczyste, "jummy". 
Niestety kaloryczność przeraża zatem jedząc warto o tym pamiętać i nie przesadzać z ilością... Pierwszy świeży orzeszek..., zaciekawiony skorupką Mieszko nie chciał mi go oddać tylko sam próbował dostać się do środka...




Orzech włoski (Juglans regia L.) – gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Czołowym producentem na świecie są Stany Zjednoczone. W Polsce uprawiany pospolicie. Orzechy włoskie polecane są w profilaktyce nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia, osteoporozy i choroby Alzheimera ponieważ nasiona charakteryzują się dużą wartością odżywczą, którą opiszę poniżej…

Orzechy włoskie należą do produktów których z pewnością nie możemy „jeść do woli”, ponieważ dostarczają sporo kalorii (ok. 720 kcal w 100 g), wynika to z ich składu, w którym przeważa tłuszcz (ponad 50%). W porównaniu z innymi gatunkami orzechów wyróżniają się najwyższą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zaliczamy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).  Terminem tym określa się grupę kwasów tłuszczowych, których organizm człowieka nie je w stanie sam wytwarzać a zaliczamy do nich kwas linolowy i  α-linolenowy. O wartości żywieniowej tłuszczów decyduje przede wszystkim udział poszczególnych kwasów tłuszczowych dlatego kolejnym aspektem przemawiającym za włączaniem orzechów włoskich do codziennej diety jest zachowanie prawidłowego stosunku NNKT z rodziny n-6 (kwas linolowy) i n-3 (kwas α-linolenowy), który powinien wynosić 5:1. Oczywiście można znaleźć badania w których stosunek tych kwasów tłuszczowych jest inny.


Jakie korzyści dla zdrowia czerpiemy z NNKT? Kwasy z rodziny n-3 biorą udział w metabolizmie lipidów, zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy, chronią przed tworzeniem się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, zmniejszają stężenie triacylogliceroli oraz cholesterolu frakcji LDL, a także działają przeciwzapalnie. NNKT z rodziny n-6 wspomagają leczenie chorób dietozależnych jak cukrzyca czy otyłość oraz nowotworów. Przyczyniają się do również do obniżania ciśnienia tętniczego krwi. 
Należy zaznaczyć, że ilość kwasów tłuszczowych uzależniona jest od warunków klimatycznych, glebowych etc.

Liczne badania dowodzą, że liście orzecha włoskiego są dobrym źródłem flawonoidów. Flawonoidy spełniają kilka funkcji na przykład barwników, przeciwutleniaczy, swego rodzaju „ochroniarzy” roślin przed atakiem owadów czy grzybów.  Większość jednak jest zgromadzona w warstwach powierzchniowych tkanek w postaci barwników nadających intensywne kolory i chroniących przed szkodliwym promieniowaniem. Flawonoidy charakteryzują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, które związane są z regulacją układu odpornościowego i zwiększaniem aktywności przeciwnowotworowej. Liście Juglans regia są stosowane jako tradycyjny lek w Chinach i Europie szczególnie w leczeniu stanów zapalnych skóry, niewydolności żylnej i owrzodzeń. Co więcej badania wykazują działanie hipoglikemizujące, antyoksydacyjne, antybakteryjne i hipotensyjne liści orzecha włoskiego.

W orzechach znaleźć można składniki bioaktywne takie jak polifenole, melatonina, witamina E. Czym są składniki bioaktywne? to podstawowe składniki odżywcze (np. białka) lub związki nieodżywcze (polifenole) występujące naturalnie w surowcu lub w produkcje poddanym procesowi technologicznemu (produkty reakcji Mailarda) które mogą wzmacniać, osłabiać lub modyfikować funkcje fizjologiczne i metaboliczne organizmu.

Porcja
100 g
4g (1 szt.obrana)
Energia
645 kcal
26 kcal
Białko
16,0 g
0,6 g
Tłuszcz
60,3 g
2,4 g
Węglowodany
18,0 g
0,7 g
Błonnik
6,5 g
0,3 g

Tabela (źródło www.ilewazy.pl)


Literatura:
1. Borecka W., Walczak Z., Starzycki M., 2013. Orzech włoski (Juglans regia L.) – naturalne źródło prozdrowotnych składników żywności. Nauka Przyr. Technol. 7, 2, #23.
2. Ming-Hui Zhao, Zi-Tao Jiang, Tao Liu and Rong Li, 2014. Flavonoids in Juglans regia L. Leaves and Evaluation of In Vitro Antioxidant Activity via Intracellular and Chemical Methods. ScientificWorldJournal. 2014; 2014: 303878.

3. Shibu M. Poulose, Marshall G. Miller, Barbara Shukitt-Hale, 2014. Role of Walnuts in Maintaining Brain Health with Age. American Society for Nutrition.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz